Šašovice - Začínal od nuly. Postupně Stanislav Veselý s kolegy vybudoval v Šašovicích firmu TIRAD, s.r.o., kde práci nachází dvě stovky zaměstnanců. TIRAD, s.r.o. má ve svém segmentu přesného obrábění vynikající zvuk i za hranicemi Evropy. Uzávěry šamponů světoznámých značek, dávkovače léků, injekční stříkačky, obaly řasenek, víčka na PET lahve. To je jen zlomek výrobků, které vznikají vstřikováním plastů do kovových forem, jež s přesností na setinu milimetru vznikají v šašovickém provozu. Farmaceutický, potravinářský a kosmetický průmysl ze zahraničí jsou zdejšími stálými zákazníky.
Velký vliv na výsledky firmy mají lidé, kteří v ní pracují. „Vážím si jich. Máme zájem o další šikovné operátory CNC strojů. Proto stojíme o užší a cílenou dlouhodobou spolupráci se Střední školou řemesel a služeb Moravské Budějovice, je pro nás přirozeně spádová,“ říká generální ředitel Stanislav Veselý.
Jak se vůbec daří v nejistém období covidu?
Jsme mírně v plusu, což je vlastně zázrak, vezmeme-li v úvahu fakt, že doba je složitá a ceny v našem oboru začaly klesat už v roce 2018. Dnes jsou na padesáti procentech tehdejší úrovně. Práce máme přesto dost - díky renomé TIRAD, s.r.o. Potřebujeme lidi, chybí nám kolem patnácti operátorů CNC strojů. V naší specializované branži jsme největší v Evropě, co se týče obratu. V kvalitě jsme v porovnání s největším francouzským konkurentem na srovnatelné úrovni. A máme signály, že jsme už vlastně mnohdy lepší.
Dnes u Šašovic stojí tři haly. Vzpomenete si ještě na den, kdy jste sem do prostor tehdejších mechanizačních dílen havlíčkobrodských škrobáren přijel poprvé? To už bylo po revoluci, že?
Byl jsem tu ještě dřív. Za bolševika v dílnách pracoval můj bratr. Vozili jsme sem i kvas z našich švestek. Že by nám prostory mohly pomoci k podnikání, mi přišlo na mysl v roce 1994. Pokud si vše zpětně promítnu, mladý člověk potřebuje velkou dávku naivity, aby do toho šel. Protože když je starší a zkušený, bývá opatrný a do hodně věcí by se snad ani nepouštěl. První úvaha byla – ano chceme něco dělat. V našich vesnicích v okolí, kde žijeme, není v okruhu do deseti kilometrů jiný využitelný areál. Nechtěli jsme i kvůli rodinám podnikat někde v tramtárii. Bydlím v osm kilometrů vzdálených Knínicích. Dodnes, když to počasí dovolí, chodím z práce domů pěšky. Mám trasu mezi poli.
Začínali jste hned s přesným obráběním?
Kdepak. To přinesl až čas. Jsem vystudovaný elektroinženýr. Dělal jsem ve vývoji a výzkumu ČKD Polovodiče. V roce 1991 nám zprivatizovali ubytovnu a měsíční poplatek byl větší než moje hrubá mzda. Bylo nutné vymyslet, co dál. Zpočátku jsem s kolegou dělal do autodopravy. Měli jsme čtyři kamiony. V roce 1996 nás dohnala exportní krize. V té době jsem se už ale věnoval i výrobě a programování. Se společníkem jsme se rozešli. A pustil jsem se s dalšími kolegy současným směrem. Rozhodnutí dělat konkrétně rámy forem pro vstřikování plastů padlo v roce 1999.
To je ale úplně jiný byznys než doprava. Co bylo prvním impulsem dělat zrovna základové rámy pro vstřikování plastů?
Se znalostí potenciálu NC a CNC strojů, kterou jsem získal v ČKD Polovodiče, jsem tušil a věděl, kam by mělo naše další podnikání směřovat. V životě potřebujete štěstí nebo - jak říkám já - Boží požehnání. Do roku 1999 měly naše strojírenské aktivity velice široký záběr a výsledkem bylo hodně práce bez zisku. V roce 1999 jsme se dostali shodou náhod k rakouské nástrojárně, která byla blízko a poptávala takovou práci. Objevili jsme se ve správný čas na správném místě a rakouští partneři nám dali šanci. Měli s námi na počátku spolupráce trpělivost. Navíc jsme získali snad tu nejlepší referenci v Evropě, která nám v dalším rozvoji obrovsky pomáhala.
Vysvětlete podstatu vaší výroby, prosím…
Jsme součástí výrobního řetězce. Náš finální produkt je polotovar, tzv. základová deska pro výrobu forem na vstřikování plastů, hi-tech na poli nástrojářství. Děláme mnohonásobné (mnohootiskové) formy. Na jedno stisknutí lisu pak nevypadne jeden plastový výlisek, ale je jich až 192. Extrémní důraz se klade na přesnost výroby.
Jak až moc?
Tolerance je jedna setina milimetru na vzdálenost jednoho metru. Pro představu - v ČKD Polovodiče jsme chodili téměř ve skafandrech. A přibližně jsme tehdy ve výzkumu dosahovali přesnosti, kterou máme dnes v běžné výrobě. Děláme třeba formy pro voňavkářský průmysl. Proto je logicky kladen důraz i na vzhled. Přesnost je důležitá i proto, aby se neplýtvalo materiálem. Naše produkty putují hlavně do Západní Evropy od Švédska po Španělsko, od Irska po Ukrajinu.
Máte profesní deformaci, že když přijdete do drogerie a vidíte flakon či šampon, neodoláte a prohlédnete si uzávěr? Poznáte, že forma na něj je z TIRAD, s.r.o.?
Přesně tak. Sáhnu do regálu, kouknu na logo lisovny a jsem schopen určit, zda jsme se na výrobě tohoto výlisku podíleli. Každý lisař má svou značku. Když víčko otevřete, vidíte ji tam. Například šampony Nivea mají uzávěry dělané s naší pomocí.
Říkáte, že každá deska od vás je originál. Jací musí být zaměstnanci, aby takovou práci odváděli ve špičkové kvalitě?
U nás je potřeba pracovat s otevřenýma očima. Neděláme rutinu typu sériové výroby, musí proto být stále ve střehu. Od zákazníků získáme data, vše připravíme, naprogramujeme, zkontrolujeme a vyrobíme na stroji. Nejde o mechanickou rutinu pro „cvičené opice“. Opracováváme vysoce legovanou ocel, která má určitou obrobitelnost, kus od kusu se mírně liší. Nelze vše striktně naprogramovat, obsluha CNC stroje musí pružně reagovat. Důležité je poslouchat, mít vycvičené uši. Nástroje při styku s ocelí vydávají zvuk a dobrý operátor si „přes uši“ může říct, je to dobré, je to špatné.
Kteří z žáků naší školy mají ve vaší firmě šanci uspět a získat stabilní zaměstnání?
I při výchově svých dětí používám větu – když se nechce, je to horší, jak když člověk nemůže. Chtít dělat je mnohdy důležitější než teoretické zázemí. Kousnout se, ptát se, nebát se. Chceme kluky, kteří se po prvním neúspěchu nepoloží a neutečou. A kteří se nestydí říct - zatím se necítím pevný v kramflecích, ať tu se mnou ještě někdo je.
A je s nimi někdo?
Než nového zaměstnance pustíme do výroby, trvá to pár týdnů až měsíce. Dostane je do péče vyčleněný technik. Operátor vždy začíná na pozici, kde nejsou tak velké nároky na přesnost výroby. A když ten člověk chce, má cit pro práci s kovem, může dál růst a skončit třeba jako programátor. Záleží na každém, jak chce zabrat. Začínajícím operátorům pomáháme. Když u toho nespí a práci nekazí, získají u nás dlouhodobě stabilní zaměstnání.
Bojí se nováčci ze začátku hodně?
Někteří ano. Přece jen vstupní materiál není nic levného, stojí i přes sto tisíc korun. Už mám vypozorovány fáze vývoje: na začátku jsou nováčci opatrní. Během půl roku jim dost naroste sebevědomí, začnou chybovat. Když tohle období překlenou a pochopí, že problém je u nich, najdou si dobrý status quo. Dlouhodobě jsou pak v pohodě.
Co nabízíte?
U nás se naučí opravdu velmi přesnou a nejednotvárnou práci na výjimečné technice. Máme nadprůměrné mzdy v porovnání s okolím. Zavedli jsme systém benefitů, který zohledňuje, když zaměstnanec nebývá nemocný i jak dlouho u nás pracuje. Dále poskytujeme příspěvek na penzijní připojištění. Kdo má zájem dělat, může si na odměnách přijít i na třicet až čtyřicet procent k základní mzdě.
Vedle názvu TIRAD, s.r.o. figuruje název Hillenbrand. To je váš strategický partner?
I tak se to dá říct. V roce 2014 jsme se s kolegy z vedení rozhodli vstoupit do skupiny Milacron, korporátní skupiny čtyřiceti firem po celém světě. Díky tomu se aktivity v Šašovicích rozrostly. Máme tu proto distribuční sklad a halu, kde působí další dvě dceřiné firmy z korporátu. Je zde okolo 160 přímo našich zaměstnanců, dalších asi 40 patří k dceřinkám. A v roce 2019 se stala společnost TIRAD, s. r. o součástí nadnárodního koncernu Hillenbrand, což je globální, diverzifikovaná společnost s podniky, jež slouží široké škále průmyslových odvětví. Portfolio společnosti zahrnuje podniky jako je Coperion, Milacron, Batesville a Rotex. Společnost Hillenbrand je veřejně obchodvaná na burze NYSE.
Stíháte při svém zápřahu běžný rodinný život a koníčky?
Moc ne, protože k tomu podnikání již více než 22 let starostuji ve svém bydlišti, v Knínicích. Starostování je docela náročný koníček na čas… V mládí jsem hodně sportoval, pak jsem z toho dlouho žil a teď se k pohybu zase postupně vracím. Do svatby jsem hrál závodně fotbal a hokej. Nyní ve svém věku je to především intenzivní chůze a posilování. Chystám se vrátit k tenisu. Uvidíme.
Ing. Stanislav Veselý
Generální ředitel TIRAD, s.r.o.
Vystudoval: ČVUT, elektrotechnická fakulta
Žije s manželkou a dvěma dětmi v Knínicích
Priority: Bůh, rodina, firma + obec
TIRAD s.r.o.
společnost vznikla před 27 lety
je součástí celosvětové skupiny Hillenbrand
vyrábí velmi přesné základové desky pro vstřikování plastů
ve svém segmentu výroby patří do evropské TOP3
roční obrat: 899 mil. Kč
počet zaměstnanců: 206